Instalace Minecraft serveru na Raspberry Pi 4

Autor: Vojtěch Aloy
Vydáno: 14. 12. 2022 08:30
Jednou z možnosti využití využití Raspberry Pi je provoz Minecraft serveru. Tento příspěvek je o zprovoznění takového serveru a o jeho základním nastavení.

Existují různé verze Minecraftu rozdělené podle typu zařízení. V tomto návodu se budu věnovat nejstarší verzi, tedy té pro počítače, která běží na Javě.

Potřebné vybavení

Instalace Javy a Screenu

Minecraft server běží na Javě, je tedy nutné ji nejprve na stroj nainstalovat. Java se nainstaluje tímto příkazem:

sudo apt install default-jdk

 V tuto chvíli máme již nainstalované potřebné balíčky pro samotný start Minecraft serveru, nicméně pokud bychom server přes terminál spustili, po zavření terminálu by se ukončil i proces s Minecraft serverem. Tento problém řeší program Screen. Pro jeho získání slouží příkaz:

sudo apt-get install screen

Složka serveru

Vytvoříme složku pro Minecraft serveru:

mkdir MinecraftServeru

a vstoupíme do ní:

cd MinecraftServer

Nyní je potřeba do této složky nahrát soubory serveru. Pokud již máme existující server, nahrajeme je pomocí některého z FTP klientů. Já osobně používám FilleZillu. V opačném případě seženeme odkaz na stažení spustitelného .jar souboru se serverem (například na stránce getbukkit.org). Získaný odkaz může vypadat například takto https://download.getbukkit.org/spigot/spigot-1.19.2.jar. Soubor stáhneme na server pomocí příkazu:

wget https://download.getbukkit.org/spigot/spigot-1.19.2.jar

Startovací skript

Ve složce minecraft serveru vytvoříme skript na spouštění serveru. Nový soubor otevřeme příkazem nano start.sh

Do obsahu souboru napíšeme následující příkazy:

screen -A -m -d -S MinecraftServer -S java -Xms512M -Xmx1024M -jar spigot.jar nogui.
echo "Starting Minecraft server"

A co tyto příkazy dělají? První příkaz vytvoří screen s názvem MinecraftServer, ve kterém se spustí proces serveru. Parametr -Xms512M označuje množství paměti RAM, se kterou server spustí. Pomocí -Xmx1024M nastavíme maximální množství RAM, kterou server může využít, spigot.jar je soubor serveru, který spouštíme a přes nogui určíme, že server má běžet jako konzolová aplikace bez grafického rozhraní.

Soubor uložíme klávesovou zkratkou CTRL+S a zavřeme CTRL+X.

Připojení na server mimo LAN

Veřejná IP

Varianta s veřejnou IP je obtížnější na zprovoznění, ale máme díky ní více možností. Pro získání této adresy je nutné kontaktovat poskytovatele internetu, nicméně někteří poskytovatelé toto mohou mít jako zpoplatněnou službu. Je nutné počítat s tím, že díky veřejné IP je naše síť viditelná pro všechny uživatele internetu (což je ale nutné, pokud chceme, aby se na server dalo připojit z venku) a s tím přichází bezpečnostní rizika.

TCP Tunel

Tato varianta je méně nákladná a bezpečnější (jelikož z venku lze přistupovat pouze na jediný port jednoho zařízení), nicméně zároveň nám poskytuje menší množství možnosti. TCP Tunel lze vytvořit zdarma například přes aplikaci ngrok. V neplacené verzi jsou určitá omezení provozu, nicméně pro testovací účely to nevadí. Po registraci a návodném zprovoznění pak jen zadáme příkaz ./ngrok tcp 25565 -region eu kterým spustíme vzdálený tunel, a ngrok nám vygeneruje adresu, přes kterou se mohou připojit osoby mimo naši lokální síť.

Do budoucna bych chtěl tento návod rozšiřovat a popsat některé oblasti podrobněji.


Průměrné hodnocení příspěvku: 2.35⭐ (hodnoceno 23x)
Ohodnoťte příspěvek
1⭐ 2⭐ 3⭐ 4⭐ 5⭐

Komentáře