To snad nemyslíte vážně!
Autor: Vojtěch AloyVydáno: 11. 05. 2022 08:00
Letos by oslavil své 104. narozeniny Richard Feynman. Když jsem psal tento článek, přemýšlel jsem, jak vlastně Richarda Feynmana představit, množství činností, kterým se během života na vysoké úrovni věnoval, je skutečně obdivuhodné.
Teoretický fyzik Richard Phillips Feynman se narodil 11. května 1918 v New Yorku. V dětství měl velký zájem o techniku a vědu, už jako dítě si "přivydělával" opravováním rádií sousedů, v jeho doma vytvořené laboratoři vytvořil vlastní rádiový vysílač.
Studoval fyziku na Massachusettském technologickém institutu (MIT), magisterské studium z fyziky a matematiky získal na na Princetonu. Jeho prvního semináře o klasickém pojetí Wheelerovy-Feynmanovy absorpční teorie se účastnily tehdejší vědecké špičky Albert Einstein, John von Neumann a Wolfgang Pauli.
Od roku 1941 pracoval v rámci projektu Manhattan v tajné laboratoři Los Alamos na vývoji atomové bomby.
To snad nemyslíte vážně!
Výše uvedený životopis je sice historicky pravdivý, ale je velice povrchní a neukazuje ani z daleka, jakým byl Feynman člověkem. To můžeme vidět z knihy To snad nemyslíte vážně! od Ralpha Leightona a od Richarda Feynmana popisující v samostatných příbězích Feynmanův život.
Můžeme se zde dočíst o jeho dětství, jak už velmi nízkém věku pochopil, jak funguje rádio, jak studoval a dokázal získat znalosti z nejrůznějších oborů, o tom, jak se bavil "prolamováním" bezpečnostních zámků na trezorech, jak se učil malovat, o jeho působení v komisi pro schvalování učebnic, jak se naučil hrát na bubny, jak dostal Nobelovo cenu, a vlastně o jeho celoživotní radosti z objevování světa.
Za sebe knihu jednoznačně doporučuji, je velice inspirující.
To snad nemyslíš vážně?